Hallvarsson & Halvarsson utvecklar erbjudandet inom resiliens, totalförsvar och säkerhet. Ett viktigt bidrag till satsningen är värvningen av Pär Malmberg som ny Senior Advisor.
Hallvarsson & Halvarsson utvecklar erbjudandet inom resiliens, totalförsvar och säkerhet. Ett viktigt bidrag till satsningen är värvningen av Pär Malmberg som ny Senior Advisor.
“Utvecklingen i Sverige och inom Nato och EU, till följd av det försämrade omvärldsläget, kommer att resultera i nya krav och behov för stora delar av näringslivet. Regelverken och strukturerna utvecklas fortfarande och vi vill bistå våra kunder med att navigera och vara en del av de här processerna”, säger Anna Grönlund, VD.
Parallellt med sin nya roll på Hallvarsson & Halvarsson fortsätter Pär Malmberg även sina doktorandstudier med inriktning samhällsresiliens vid Handelshögskolan i Stockholm, och sin militära tjänst inom totalförsvar som överstelöjtnant i reserven vid Försvarsstaben. Han var under åren 2022–25 regeringens särskilde utredare av näringslivets försörjningsberedskap och har omfattande erfarenhet från både privat och offentlig sektor, bland annat från McKinsey & Company och Regeringskansliet.
“Sverige har gjort framsteg sedan Försvarsbeslutet 2015 om återupptagandet av totalförsvarsplaneringen. Dock har näringslivet ännu inte fått möjlighet att göra de bidrag till Sveriges säkerhet som vi behöver – och som man själv önskar. Hallvarsson & Halvarsson kan spela en viktig roll i arbetet med att få detta på plats”, säger Pär Malmberg.
Hallvarsson & Halvarsson kommer under 2025 att utöka erbjudandet mot såväl befintliga som nya kunder som har en roll i Sveriges totalförsvar.